İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Akar (Mite)

akar, mite, mayt

Akarlar (mite) mikroskobik canlılardır ve toz olan her ortamda bulunurlar. Toz akarları 8 bacaklı, uzun antenleri olan ve deri döküntüleri ile beslenen parazitlerdir. Akarlar canlıların deri altlarına girerekte beslenme sağlayabilirler. Binlerce mite’nin beslenmesi için 1 gram deri parçası yeterlidir. Dünyada 150 tür mite bulunur. Vücudumuz üzerinde milyonlarca akar bulunabilir. Bir akar günde 20 – 30 defa dışkılama yapar bu da onların ne kadar faal parazit canlılar olduğunun en iyi göstergesidir. Bu akar dışkıları insanların hastalanmasına sebep olur. İnsan bedenine daha çocukluk döneminde yerleşen astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların başlıca sebebi toz akarıdır.

Mite ( akar ) ev içinde daha çok halı, battaniye, peluş örtü ve oyuncak gibi eşyalar arasında çok fazla yerleşik olarak yaşar. Özellikle gece uykuya dalındığında nefes yoluyla broşlara inen akarlar hastalık yapar. Yatak ve bebek odalarında kesinlikle halı bulundurmamak gerekir. Mite mücadelesi kesinlikle ruhsatlı ve profesyonel şirketler tarafından akarlar için özel uygulanan sıvı ilaçlama ile yapılmalıdır. 7/24 mite mücadelesinde telefonunuzun tuşları kadar yakınınızdayız.

TOZ AKARI ( MİTE ) İLAÇLAMA

Ev içerisinde her alan ilaçlama olmalıdır. Mite ilaçlamasında uygulanan ilaçlar kesinlikle sıvı olmalıdır. Daha etkili netice için akar ilaçlaması dönemler halinde tekrarlanmalıdır. Mobilya ve dolap gibi eşyaların alt ve arkalarının ilaçlamadan sonra temizlenmemesi ilacın etkisinin kalıcılığını arttırır. Evinizin sık sık havalandırılması ve hijyene önem vermeniz mite oluşumunu engellemese de yavaşlatabilir.

MİTE İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

1-Mite ( AKAR )nasıl bir parazittir?

Mikroskop altında ancak görülebilen parazitte toplam 8 tane bacak bulunur. İnsan bedeninde çocukluk döneminde hastalık yapmaya başlayan mite canlısı, toz içinde yaşar ve çoğalır.150 tane mite (toz akarı) türü bulunur. İnsan ve canlıların deri döküntüleri ile beslenme sağlarlar. Astım ve bronşit hastalıkları akarların dışkılarından insana bulaşır.

2-Akar ( MİTE ) nasıl beslenir?

Mite (akar) toz biriken yerlerde, tozlu örtüler arasında yaşar. İnsan ve hayvanların deri, kıl döküntüleri ile beslenirler.1gr deri parçası ile yüz binlerce mite (akar) beslenme sağlar. Mite (mayt), halı arasında, yatak odası ve nemli yerlerde yaşamayı sever. Yatak ve bebek odasında halı olmaması mite mücadelesi için iyi bir ilk adımdır.

3-Mite (AKAR) insana hangi hastalıkları bulaştırır?

Mite (akar) bronşit ve astım gibi önemli ve tedavi süresi uzun olan hastalıkları bulaştırır. Akarların sebep olduğu astım ve bronşit hastalıkları insanda çocukluk döneminde başlar. Bu hastalıklar mitenin bıraktığı dışkılardan oluşur. Akarlar özellikle gece uyku halindeyken bronşlara tozlarla birlikte inerek bedenimize yerleşirler.

4-Mite ( toz akarı ) ilaçlamasını kimler yapar?

Mite ilaçlaması yaptıracağınız firmalar ruhsatlı ve profesyonel olmalı aynı şekilde akar ilaçlaması yapmak eğitim, tecrübe ve uzmanlık ister. Toz akarı ilaçlaması yapmak için sağlık bakanlığı tarafından onaylı belgelere ihtiyaç vardır. Mite ilaçlaması için evinize ve işyerinize çağırdığınız insanlardan yetki belgesi sorunuz.İlaçlama izin belgesi olmadan haşere ilaçlaması yapan şirketler ve aynı zamanda ilaçlama yaptıran vatandaşlar kanunen suçludur.

5-Toz akarından kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Toz akarı (mayt) canlıların bedeninde ve iç alanlarda asalak olarak yaşar ve beslenir. Akarlardan kurtulmak için dönemsel olarak ilaçlama yaptırmak gerekir. İç alanların sık sık havalandırılması, temiz ve sıhhî ortamlarda yaşanması, vücut temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

6-Akarları nasıl ilaçlatırız?

Akar (mite) mücadelesi sıvı ilaçların uygulanması ile olur. Mücadele yapılacak alan belirlendikten sonra, akarlar için yeterli miktarda ilaç uygulaması yapılır. Mite için ilaç uygulanırken alan 4–5 saat kapalı kalmalı, 1- 2 saat havalandırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Akar (mayt) ilaçlama için bizi aramanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.