İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Akrep

akrep-sokmasiAkrep çok dirençli yapıya sahip, yaklaşık ömrü 5 yıl olan bir hayvandır. Akreplerin boyu 5cmdir. Dünyada 600 kadar akrep türü bulunur, 400 milyon yıldır yeryüzünde sürdürebilmişlerdir. Akreplerin bazı türleri 1 yılda bazıları 5 yılda erginliğe ulaşır. Akrep hayvanı yaşadığı sürece deri değişimi yapar, ölene kadar 7 defa deri değiştirir. Akrebin beyni, kuyruğuna kadar uzanan 15 sinir düğümünden oluşur. Göğüs altında 8 kapakçık vardır, bu kapakçıklardan 1 tanesi bile açık olsa, su altında rahatlıkla nefes alabilir.

Akrep ilk doğduğunda rengi beyaz olur, büyüklüğü 15mm ulaşan akrepler artık koyu bir renk almaya başlar. Akrebin rengi, yaşadığı iklime ve alana bağlı olarak renk değiştirir. Akrep canlısının ayakaltı yarıklar halindedir, bu yarıklar sayesinde en ufak titreşimleri bile algılayabilirler. Akrep gündüzleri yuvasında, akşam olduğunda dışarıda avlanarak zaman geçirir. Akrep birçok zorlu deneyin içinden başarı ile çıkmayı başarmıştır. 3 hafta bir buz kalıbında dondurulan bir akrep bu süre sonunda buz eritildiğinde, canlanıp normal hayatına döndüğü görülmüştür. Akrepler yalnız yaşamayı tercih eder, sadece çiftleşme zamanı geldiğinde, bir araya gelirler.

Erkek ve dişi akrep kuyruklarını dolayarak uzun süre dans eder gibi dolaşırlar. Erkek akrep, spermalarını bıraktığı yere dişi akrebi sürükler ve dişi akrebin döllenmesine yardımcı olur. Erkek akrep döllenme bittikten sonra hızlı davranıp kaçmaz ise dişiye yem olabilir. Dişi akrep yumurtalarını bedeni üzerinde taşır ve büyütür. Akrep canlısının ağız parçaları, çok küçüktür, avını çok ağır şekilde yer ve sindirir. Uzun zaman açlığa ve susuzluğa dayanır, açılma vakti gelen yumurtalar, akrep sırt kapağını açınca yerinden çıkar, yaklaşık 60 tane yavru doğar.

siyah-akrep-boyutlariAkrep yavruları ayaklarındaki vantuzlar sayesinde anne sırtına tırmanır, yavru ilk deri değişimine kadar bir şey yemez, vücut enerjileri yeterli gelir. Akrebin zehri çok etkili proteinlerden meydana gelmiştir, bu proteinlere hiyosiyanik ve karbilamin adı verilir. Çölde ve çok sıcak iklimde yaşayan akrebin zehri çok güçlü etkiye sahiptir. Etkili bir akrep zehri 7 saatte bir insanı öldürebilir. Akrep, yuvasını toprak altına, moloz yığını, çatı, bordum gibi yerlere yapar. Bahar ve sonbahar aylarında yağmurun çok yağması ile yuvası bozulan akrep iç alanlara evlere gelebilir, ev içerisinde akrep, yatak, yorgan altına, ayakkabı içerisine saklanır. Akrep sokması ile karşılaşılması durumunda, doktora gidilmesi şarttır, sokulan yerin 4-5cm üzeri sıkıca bağlanmalı kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalıdır.

Akrep sokmasından sonra, insan bedeninde karıncalanmalar görülür, yatma isteği, üşüme, konuşma ve yutma zorluğu, solunum zorluğu gibi belirtiler görülür. Akrep İlaçlama ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeyi şirketimizi arayarak sorabilirsiniz.
 
Akrepler hakkında detaylı bilgi, akrep ilaçlama ve mücadele yöntemleri için akrepilaclama.web.tr adresine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.