İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Akrep Türleri

Akrep Türleri

Akrep Türleri

Genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücudu sert kitin tabaka ile örtülü, kıvrık, kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan canlı akreptir. Karlı bölgeler hariç dünyanın her yerinde yaşayan akrep bütün türleri zehirlidir. Dünya da 1750 türü bulunan akrebin, Türkiye de 23 türü mevcuttur. Gündüzleri, taş altı, duvar yarıkları, kurumuş ağaç kabukları altında gizlenip geceleri aktif olan akrep, kaygan yüzeylere tırmanamaz.

Akrep türleri, toprak üstü akrepleri, toprakaltı akrepleri, çok zehirli, zehirli ve az zehirli akrepler diye sınıflandırılmıştır.

–         Toprak üstü akrep türleri içinde; ağaç yarıklarında yaşayan ağaç akrepleri ve taşların altında yaşayan taş altı akrepleri bulunur.

–         Toprakaltı akrep türleri içinde; yumuşak kumlu ortamlarda yaşayan, kumcul akrepler ve kısa sert ve kuvvetli bacaklara sahip, kazıcı akrepler bu gurupta yer alır.

–         Çok zehirli akrep türleri; sarıakrep tıbbi müdahale gerektirecek kadar zehirli ve ölümcül bir türdür. Türkiye de, Kilis, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin ve Şanlıurfa da rastlanır. Kara akrepte yine akrep türleri içinde tıbbi müdahale gerektirecek ölçüde ölümcül ve çok zehirlidir. Kara akrep Türkiye de, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Adana, Mersin illerinde rastlanır.

–         Zehirli olan akrep türleri; Mardin akrebi, Anadolu sarıakrebi ve Doğu sarı akrebidir.

–         Az zehirli olan akrep türleri; Uzun kuyruklu akrep, Kalın kıskaçlı akrep, Artvin akrebi olarak üç türe ayrılmaktadır.

Sıcak gecelerde sokmaya daha istekli olan akrep, rastgele okunulduklarında, üzerine basıldığında, kendilerini tehlikede hissettikleri anda sokarlar. Uzmanlar dışında akrep türlerini tespit etmek zehirli veya zehirsizdir diye nitelendirmek kolay değildir. Bu nedenle akreplerden uzak durup, bulundukları ortamların ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir.  Akrep türlerinden korunmak için İlaçlama şirketimizden istediğiniz gün ve saatte etkili akrep ilaçları ile akrep ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. İlaçlama şirketimizde ilaçlama da kullandığımız akrep ilacı Sağlık Bakanlığı onaylıdır ve  insan sağlığına zarar vermez.