İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Akrepin Zararları

akrep ilaçlama

Zehirli bir haşere türü olan akrep sokması anında öldürebilecek kadar güçlü bir zehre sahiptir. Akrebin kuyruğunda bulunan iğnesi, bu haşerenin avını etkisiz hale getirmesini sağlar. Genellikle kendinden daha küçük olan canlılar ile beslenen akrep, etçil olmakla birlikte, yalnızca canlı yemler ile beslenir. Sezgileri güçlü olan ve gizlenme yeteneği son derece gelişmiş olan akrepin zararları ile mücadele için ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir. Bu nedenle kapalı alanlarda da görülebilen ve iç mekanda yuva yapabilen bu haşerelerin fark edildiği anda ilaçlama yapılması şarttır.

Akrep ilaçlaması sıvı ilaçlar daha fazla olmak üzere, toz haline getirilmiş kimyasal ilaçlar ile de yapılabilir. Ancak toz ilaçlar akreplere karşı yüzde yüz etki gösteremeyeceği gibi bu haşerelerin ancak zamanla ölmesini sağlar. Bu nedenle akrep ilaçlaması için sıvı ilaçların kullanılması bu haşerelere karşı daha kısa sürede etki sağlar. Bunun yanı sıra toz ilaçların da ek olarak uygulanması, akrebin ortama girişini engelleyeceği gibi zehirlilere karşı daha uzun süre etki gösterecektir.
Akrep sokması, insan vücudunda şişkinliğe ve dayanılması güç olan bir acıya neden olur. Çok zehirli olan akrep türleri sokması ya da ısırması durumunda ani ölüme dahi yol açabileceği gibi, tüm akrep türleri insanlara zarar vermektedir. Bazı akrep çeşitleri, oldukça büyük olduğu gibi ani felce ya da doğrudan ölüme yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, bazı akrep çeşitleri, vücutta sadece kızarıklık ve şişkinlik ile birlikte, alerjik reaksiyonlara ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Akrep ilaçlama yapılırken, dikkatli olmak ve kullanılan ilaçların doğru bir şekilde kullanılmasına dikkat etmek gerektiği gibi bu canlıların yuva yaptığı alanlarda daha yoğun uygulama yaptırmak şarttır. Akrepin zararları ciddi boyutlara ulaşabildiği gibi, kümes hayvanları başta olmak üzere büyükbaş hayvanlara dahi ciddi zararlar verebilen bu haşerelerden korunmak için özellikle açık alanlarda dikkatli olmak ve düzenli şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır. Buharlama tekniği ile olduğu gibi püskürtme tekniği ile de yapılabilen akrep ilaçlama için Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve kaliteli akrep ilaçları ile uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir.