İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Bit

bitBit ilaçlama servisleri ve fiyatları hakkında bilgiler alarak en uygun fiyatlarla ev ve iş yerlerinizi ilaçlatabilirsiniz.

Bit böcekler sınıfına bağlı kanatsız, küçük canlılardır. Bitlerin çeşitli bitki yapraklarında, filizlerinde, dallarında, gövdelerinde bazen köklerinde yaşayarak öz suyu ile beslenenleri olduğu gibi, memeli hayvanların derisinde parazit olarak yaşayan (asalak) ve kan emenleri de vardır. Bit denince akla gelen tür çeşitleri vardır. Bazı bit cinsi insanların ve hayvanların dışında, her memelide bulunabilir. Bitlerin gelişmeleri doğrudan doğruyadır. Yani yumurtadan çıkan yavrular, tamamıyla ergin bite benzerler. Ve yumurtadan çıktıklarının 13. gününde erginleşirler. İnsan bitleri bulundukları bölgeye göre adlandırılır. Bunlar, baş biti, vücut biti, kasık biti gibi, farklı isimleri vardır. Bitler, aynı zamanda tehlikeli olan hastalıkların bulaşmasına sebep olur. Bitler, tifüs, hummayı racia, beş gün humması gibi hastalıkların insanlara geçmesine neden olurlar.

Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük, kanatsı günde 2,8 defa kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtalarını görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar.

Bit sirkeleri kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10,15 canlı kalabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.