İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Böcek İle Mücadele

böcek ile mücadele
böcek ile mücadele
böcek ile mücadele

Böcekler ile mücadele ederken, doğal ya da bireysel ilaçlama yöntemleri kullanmak haşerelere karşı etkili sonuçlar almayı engeller. Kirli ya da temiz tüm alanlarda yuva yapabilen böcekler, milyonlarca bakteri ve virüs taşıdığından, birçok hastalığa ortam hazırlar. Böceklerden kurtulmak için bireysel olarak yapılan ilaçlamalar, haşereleri yok etse dahi, neden olduklar mikroorganizmaları yok etmeyeceğinden, sağlıksal anlamda koruma sağlanmış olmayacaktır. Bu nedenle zararlı canlılar ile mücadele için bireysel yöntemler yerine profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir. Geniş bir habitata yayılmış olan haşerelerin birçok türü bulunduğu gibi; zararsız olarak görülen ve sadece rahatsız edici olarak addedilen türleri dahi ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek denli zararlıdır.

 Bazı haşere türleri açık alanlarda daha kolay yuva yaparken, bazı türleri kapalı alanlarda yuva yapmaktadır. Kırkayak, çıyan ve yılan gibi zehirli böcekler, dış mekanda yaşamaya daha fazla uyumlu olmasına karşın; ev, iş yeri, bodrum gibi kapalı alanlara da giriş yaparak, ciddi tehlikelere yol açabilmektedir. Özellikle evde böcek sorunu, sağlık açısından oldukça değerlidir. Zira evlerin temizliği sağlığa direkt olarak etkirken, evde haşere olması birçok hastalığa temel oluşturmakta ve maddi zarara neden olabilmektedir. Evde hamam böceği ve fare sorununa çok sık rastlanmakla birlikte, hem besinlere zarar veren hem de taşıdığı bakteri ve mikroplar ile sağlığı açık şekilde tehdit eden bu zararlı canlılardan kurtulmak için uygulanan mücadele yöntemleri de son derece önemlidir. Böcek ile mücadele için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak şart olduğu gibi kalitesiz şekilde yapılan uygulamalar, çok daha ciddi sorunlar yaratabilir. Yaygın olarak kullanılan kalitesiz böcek ile mücadele ilaçları ile gerçekleştirilen uygulamalar, haşerelere karşı etkili sonuçlar almayı engelleyeceği gibi sağlıksal anlamda da ciddi sorunlara neden olacak ve özellikle sindirim ya da solunum yollarını olumsuz yönde etkileyecektir.

 Evde böcek ile mücadele son derece önemli olduğu gibi; gıda alanları da bu açıdan hijyenik olmalı ve haşere çoğalmasına kesinlikle mahal vermemelidir. Düzenli olarak böcek ilaçlama yaptırması gereken; fırın, restoran, cafe ve market gibi alanlarda bireysel yöntemler ile haşerelere çözüm aramak, gıda maddelerine zarar verebileceği gibi, maddi hasarlara ya da zehirlenmelere dahi neden olabilecek etkiler yaratabilir. Dolayısıyla gıda ile ilintisi olan alanlarda kesinlikle bireysel yöntemler kullanarak haşerelerden kurtulmaya çalışmamak gerektiği gibi Sağlık bakanlığı tarafından onaylı olmayan ve basit ilaçlar ile uygulama yapan firmalardan da hizmet almamak gereklidir. Etkisiz haşere ilaçları kullanılarak yapılan böcek mücadelesi; bu canlılara karşı etkili olmayacağı gibi uygulamanın tekerrürüne neden olmakla birlikte, sağlıksal sorunları da beraberinde getirebilecektir.

Haşereler ile mücadele için kullanılan böcek ilaçları ve uygulama yapan firmanın kalitesinin büyük öneme sahip olduğu unutulmamalı ve zararlı canlıları yok etmek için bireysel yöntemlere başvurmamak gerektiği gibi profesyonel olmayan ve alelade yöntemler ile uygulama yapan böcek ilaçlama şirketleri tarafından da hizmet almamak gerektiği unutulmamalıdır.