İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Böcek ısırmalarına Dikkat!

Böcek ısırmalarına Dikkat!

Böcek ısırmalarına Dikkat!

Son dönemlerde bilim adamları Çok basit bi macera olarak bilinen ve dikkat edilmeyen hafif böcek ısırıklarının, tehlikelerini ve doğuracakları sonuçlarını lanse ettiler.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Adnan Görgülü’nün konu hakkında yaptığı açıklamalar olayın ciddiyetini gözler önüne seriyor…Piknikte, parkta, bahçelerde veya herhangi bir yeşillik alanda bizleri ısıran, ufak acılar veren, rahatsız eden haşerelerin varlığını hepimiz biliyoruz.  Fakat basit ısırıklar olarak geçiştirilen olaylar Prof. Dr. Adnan Görgülü’ye göre çok tehlikeli olabilir.Andan Görgülü’ye göre etkisi kişiye göre değişiklik göstermesine rağman doğuracağı sonuçlar ağır hastalıklara hatta ölümlere yol açabilir.

GÖRÜLEBİLECEK REAKSİYONLAR

Böcek Isırmasından sonra insan vücudunda görülebilecek reaksiyonlar, ağrı, şişme ve vücut renginde değişme olarak belirtiliyor.  Ancak bu reaksiyonlar yaş ve bünyeye göre değişkenlik gösterebilir.

Bebekler’in Göstereceği Reaksiyonlar: Görgülü’ye göre, ısırıklara bebek vücutları çoğunlukla bir reaksiyon vermez.  Bu tehlikeli bir sonuçtur.. Çünkü bu sonuç erken teşhis olasılığını büyük ölçüde geciktirir.

Çocukların Göstereceği Reaksiyonlar: Bebeklerin aksine çocuklarda aşırı bir reaksiyon olacağını belirten görgülü Bu tür belirtilerin farkedildiği anda hemen uzman doktorlara başvurulması gerektiğini söylüyor.

Dİğer Reaksiyonlar: Görgülü Başgösterebilecek diğer reaksiyonlar hakkında şunları söylüyor…“Olağan reaksiyon, ağrı, şişme ve sokulan bölgenin etrafında oluşan renk değişikliğidir. Böcek sokması olan bölgeden uzakta şişme, kızartı, ürtiker, kaşıntı, kolik şeklinde karın ağrısı, kusma, ishal, göğüste sıkışma hissi, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, dilde şişme olabilir. Bunlar ciddi alerjik reaksiyon ve anafilaksi bulgularıdır ve birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Nabzın alınamaması ve kan basıncının düşmesi, bilinç bulanıklığı ve kalp durması yaşamı tehdit eden bulgulardır.”

Böcek Isırmalarından Korunma…Böcek ısırmalarından korunmanın en garantili yollarından biri uzman bir ilaçlama firmasından yardım almaktır. Bu sayede Olası Böcek Yoğunluğu Ortadan Kalkar Ve tehlike azalmış olur.

Böcek ısırmasından sonra Çıkan Reaksiyonlara ne gibi Bir Müdahale Yapılmalıdır?

Böceğin soktuğu yerde küçük bir şişlik oluştuysa buzla kompres yapmalı. Sabunlu suyla yıkamak veya antihistaminik pomat sürmek yeterlidir. Sokulan bölgenin çevresinde daha geniş bir şişme olursa veya yaygın kaşıntı görülürse yine normal tedavi uygulanabilir. Ağızdan alınan bazı ilaçlar da şikayetleri giderebilir. Bilinen ciddi alerjik reaksiyon riski varsa doktorunuzun önereceği hazır epinefrin enjektörlerini yanınızda taşımalı, uyguladıktan sonra en yakın hastaneye gitmelisiniz.”