İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Böcekler Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

böcek ile bulaşan hastalıklar
böcek ile bulaşan hastalıklar

Yeryüzünde binlerce türü bulunan böcekler, kalabalık nüfusa sahip, insan sağlığı için zararlı haşerelerdir. Genellikle pis bölgelerde yaşayan böcekler beslenme şekilleri ve vücut yapılarına göre farklılık göstermektedirler. Böcekler, özellikle kış ayları yiyecek bulamadıklarında insanların yaşam alanlarına girerek, açıkta bulunan besinleri tüketmekte, salya ve dışkılarını da yiyeceklerin üzerine bırakmaktadırlar.
Bu yolla insanlara birçok hastalık bulaştıran böcekler, insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.
Böcekler içinde hayvanlara ve bitkilere, eşyalara zarar verenler de vardır.

Bazı böcekler zehirli olduğu için, insanları sokması veya ısırması durumunda ölüme bile sebebiyet verebilmektedir. Kan emerek, ısırarak, sokarak insanlara zarar veren birçok haşere vardır. Yaşam alanlarınızı istila eden bu haşereler, hızlı üredikleri için her yere yayılırlar ve birçok hastalığın yayılmasına sebep olurlar. Böcekler yoluyla bulaşan hastalıkların başlıcaları, tifüs, verem, dizanteri, mantar, tifo, besin zehirlenmesi, hummadır.

Böceklerin çeşidine göre bulaştırdıkları hastalıklar da değişmektedir.Hamam böceklerinin insanlara bulaştırdığı başlıca hastalıklar, hepatit virüsü, atrax hastalığı, verem, astım, alerjik hastalıklar, dizanteri ve mantardır. Hamam böcekleri, insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Çok çabuk çoğalan hamam böcekleri ile mücadele edilmezse, kısa sürede her yere yayılıp, birçok hastalık bulaşmasına neden olurlar. Evlerde sıklıkla rastlanılan kalorifer böcekleri oldukça pis haşerelerdir. Hastalık bulaştırıcılardır. İnsanlarda gıda zehirlenmesi, hepatit, pnomoni, astım gibi hastalık ve alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Bunun dışında pire, bit gibi kan emen haşereler yoluyla da insanlara çok sayıda hastalık bulaşmaktadır. Bu hastalıklar, tifüs, humma, veba ve dizanteridir.

Kan emen bir başka haşere türü kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan birçok insan hayatını kaybetmiştir. Akrep, yılan gibi canlıların sokması sonucu da insanlarda ciddi sağlık problemleri görülmektedir. Bunun dışında uçan haşereler grubunda incelenen sivrisinek, karasinek oldukça pis canlılardır. Bünyelerinde çok sayıda virüs ve hastalık taşıyan bu canlılar sıtma, tifo gibi hastalıklara sebep olmaktadır.Böceklerin büyük bir bölümü insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Hastalık ve virüs taşıyan böcekler, insanların yaşam alanlarında mikrop yaymakta ve sağlıksız ortamlar oluşturmaktadır. Böceklerden kalıcı şekilde kurtulabilmek için, profesyonel ilaçlama firmaları tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarla, doğru yöntemler kullanılarak ilaçlama yapılmalıdır.