İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Çıyan Sokması

çıyan sokması

çıyan sokması

Çıyan, Antarktika dışında dünyanın her yerinde yaşayan, boyları 1mm-30 cm. arasında, vücudu boğumlar halinde olup, her boğumdan bir çift bacak çıkan eklembacaklılardır. Etçil beslenen çıyan, son derece zehirlidir ve avlanmak için zehir bezlerini kullanır. İnsanlar için son derece tehlikeli olan çıyan sokması, şah damarı ve göz de olduğunda ciddi sorunlarla karşılaşılır. Çıyanın zehri güçlüdür ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Çıyan sokmasında belirtiler genellikle bir saat içinde görülür fakat birkaç gün içinde etkisi görülen çıyan sokmasıyla da karşılaşılmaktadır.

Son derece acı hissettiren çıyan sokmasında kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve kanamaya yol açar. Kişide baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, yüksek ateş, iştahsızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan çıyan sokması, hassas ve alerjik bünyeli kişilerde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Isırılan bölgeye buz uygulanarak, ağrı hafifletilen çıyan sokmasında, ısırılan bölge ile kalp arası bağlanarak, zehrin yayılması engellenip, vakit kaybetmeden, sağlık kuruluşuna gidilip, doktor kontrolünde tedavi olmak gerekir.

Çıyan insanların evlerine kadar girip, terlik, ayakkabı, çaydanlık, yatak gibi alanlarda gündüzleri gizlenip, geceleri aktif olup, çıyan sokmasına neden olurlar. Tehlike hissettiği anda sokarak insanlara zarar veren çıyandan kurtulmak için ilaçlama şirketimizi 7/24 arayıp, güvenli ve garantili çıyan ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.