İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Ev ilaçlamada dikkat edilmesi gerekenler

ev-ilaclama

Ev ilaçlama, insanların yaşam alanlarında gerçekleştirilen ilaçlama işlemi olduğu için daha titiz ve hassas davranılarak uygulanması gereken bir uygulamadır. Aksi halde evlerde bulunan insanlar, evcil hayvanlar zarar görebilir.

Haşerelerden kurtulmak için uygulanan böcek ilaçlama yöntemleri bu haşere, böcek ve kemirgenlerin türlerine bağlı olarak ve ev içlerinde bulundukları alanlara, yoğunluklarına bağlı olarak değişebilmektedir. Sıkça rastlanılan hamam böcekleri ve türlerinden kurtulmak için jel ilaçlama uygulanır. Bu ilaçlama için evlerimizde ya da uygulanan diğer alanlarda herhangi bir tedbire gerek duyulmamaktadır. Çünkü ilaçlar ufak parçalar halinde kuytu köşelere bırakılır. Bu nedenle insanlara hiçbir yan etkisi olmaz. Ancak her tür haşere ve böceklerden kurtulmak için uygulanan sıvı ilaçlamalar, ev ilaçlama için gerçekleştiriliyorsa ve bu kokulu yani buharlama yöntemi olarak gerçekleştiriliyorsa dikkat edilmesi gereken konular vardır. Böcek ilaçlama şirketleri tarafından, ilaçlama öncesinde sizlere ev ilaçlamada dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirme yapılmalıdır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Ev ilaçlama uygulamasında sıvı ilaç kullanılıyorsa önce ambalajından çıkartılmış olan gıdaların ağızları kapatılmalı ve saklanmalıdır.
  • Eğer evde bebek ve çocuk varsa, oyuncaklarında pire gibi haşerelerin bulunmadığından emin olunduktan sonra poşetlenip iyice ağızları bağlanarak kaldırılmalıdır.
  • Varsa evinizde akvaryumunuz kaldırılamayacak büyüklükte ise, fişi çekilir, kapağı kapatılıp, üzeri ıslak havlu ile örtülmelidir.
  • Ev ilaçlama sırasında evde hiçbir kimse ve varsa evcil hayvan bulunmamalıdır.
  • Evlerdeki koltukların üzerleri örülmemeli ya da halılar kaldırılmamalıdır. Çünkü haşere ve böcekler bu eşyalara da bulaşmış olabilir ve bu haşerelerden kurtulmak için, ilaçların haşerelerin bulundukları her yere temas etmesi şarttır.
  • Ev ilaçlama 2 saat kadar kapalı kalacak olan evler, ilaçlama ardından ilacın temas ettiği tüm eşyaların dezenfekte olması adına yarım saat havalandırılmalıdır.
  • Evlerde ilaçlama ardında ıslak bezle temizlik yapılmaması, ilacın etkisinin daha uzun süre kalıcılığını sürdürmesi adına oldukça önemlidir.