İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Güve

güve

Güve yapısal olarak çok ufak bir böcektir. Görünüş olarak kelebeğe çok benzetilir. Fakat güveyi kelebekten ayıran bazı özellikleri vardır. Kelebeğin kanatları tüysüzdür ve renkleri çok canlıdır. Güvenin renkleri ise öyle değildir. Güvenin kanatlarında çok sayıda tüy vardır yani pamuksu bir şekildedir. Rengi ise kelebeğe oranla çok daha mat olan ve soluk bir şekildedir. Güvenin baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Bunun sayesinde besinin yerini çok rahat bululur ve kendi türleri arasında iletişimini sağlar. Güvelerde radar sisteminden daha güçlü bir sistem vardır bu sistem sayesinde kendini dış etkilerden korur.

Güvelerin birçok türü vardır her güvenin kendine has bir beslenmesi ve özelliği vardır. Bazı güveler bitkisel beslenirken bazıları ise hayvansal besinler ile beslenirler. İnsanların en çok karşılaştıkları ve insanlara en çok zarar veren güveler; elbise güvesi, tahıl güvesi, deri güvesi, odun güvesi…vb birçok güve çeşidi insanlara farklı şekillerde zarar verir.

Elbise güvesi sadece insanların elbiselerine ve giyeceklerine zarar verirken tahıl güvesi de insanların besin kaynaklarına zarar verir. Güveler sıcak havaları seven canlılardır. Bu hayvanlar aşırı sıcakta ve soğuk mevsimlerde kendine bir koza örerler ve bu koza içinde saklanırlar.

Güveler farklı boylarda ve farklı yapılarda olabilirler. Buda güvenin türüne ve beslenmesine bağlı olarak değişir. Güveler genel olarak küçük yapılıdırlar ve boyları 5mm ile 2cm arası değişir. Bunlar gündüzleri kenar kuytu kısımlarda dinlenerek zaman geçirirler fakat geceleri ise aktif olup hem beslenirler hem de yer değiştirirler. Güveler beslenmek için insanlardan ve hayvanlardan kan emmez bu bakımdan insanlara saldırmaz ve insanlar üzerinde bulunmaz. Güveler beslenmesini tamamladıktan sonra yumurta bırakmaya çekilir. Öncelikle bulunduğu ortamda kenar kuytu kısımlarda ve ışık almayan kuytu bölgelerde bir pupa örer ve bu pupa içine yumurtasını bırakır. Elbise güveleri genellikle kullanılmayan elbiselerin dikiş aralarına, yaka altına ve elbisenin devrik ve kıvrılmış kısımlarına yumurtasını bırakır. Halı güvesi ve tahıl güvesi de bulunduğu ortama bağlı olarak farklı yerlere yumurtasını bırakır.

Güveler eşyalara ve gıda maddelerine zarar verirken gıdalarda kalan salyaları, dışkıları ve üzerinden dökülen atıklar ile insanlara birçok mikroplar bulaşabilir. Bu nedenden dolayı güveler ile mücadele etmek gerekir. Güve ile mücadelede güvenin türüne bağlı olarak farklı şekillerde yapılır. Bir elbise güvesi ile bir tahıl güvesi için aynı ilaçlar kullanılmaz. İlaçlama uygulamaları da farklı olabilmektedir. Güve ve haşere ilaçlamaları için mutlaka şirketimizden bilgi alın. Çünkü kullanacağınız yanlış bir ilaç hayatınıza mal olabilir. Böcek ilaçlama şirketleri olarak size tavsiyemiz uzman bir ilaçlama şirketi ile çalışın ve ilaçlama uygulamasını bu yasal şirketlere yaptırın. Sağlık bakanlığından açma ruhsatına sahip yasal bir firma olarak her daim sizlerin yanındayız. Tüm ilaçlama uygulamalarımız ekonomik ve garantilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.