İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Haşerelerden Korunma Yolları

Haşere ilaçlama

Haşere ilaçlamaHaşerelerden korunma yolları, haşere türüne bağlı olarak yapılmalıdır. Ancak çok hızlı üreyen ve kolayca başka alanlara yayılabilen haşerelerden korunmak için bireysel önlemler almak çoğu durumda yetersiz kalır. Son derece kirli alanlarda dolaşan, kan emerek beslenen ya da zehirli olan haşereler; hijyenik ve açıkta yiyecek bulunmayan alanlara dahi girerek yuva yapabilir. Hamam böceği, gümüş böceği gibi haşereler temiz ya da kirli tüm alanlarda yaşayabilir. Bu nedenle ortamın hijyenik olması ya da açıkta yiyecek bulunmaması bu haşerelere karşı koruma sağlamaz. Bunun yanı sıra pire, bit, tahta kurusu, akar gibi parazitler, bir canlıdan diğerine kolayca geçebildiği için bu haşerelere karşı önlem almak zordur.

Haşerelerden korunmak için en etkili yöntem düzenli olarak koruma ve dezenfekte özelliği içeren böcek ilaçları ile ilaçlama yapmaktır. Ortamın elverişliliğine göre uzun ya da kısa periyotlarla tekrarlanacak ilaçlamalar haşere ve kemirgenler için en etkili sonucu verir. Gıda üzerine faaliyet gösteren işletmeler, haşere ya da kemirgenler için elverişli bir alandır. Bu nedenle bu alanlara düzenli olarak ilaçlama yaptırmak gerekir. Ağaçlık alanlara yakın ya da deniz kıyısında bulunan kapalı ortamlar da özellikle; çiyan, akrep, kırkayak gibi zehirli haşereler ve fareler için uygun bir ortamdır. Bu alanlara da düzenli olarak haşere ilaçlama işlemi yaptırmak hem haşere ve kemirgenlere karşı etkili bir korunma yöntemidir, hem de ortamın dezenfekte edilmesini sağladığı için sağlık açısından önemlidir.

Periyodik ilaçlamalar, ortam şartlarına bağlı olarak, 15 günde bir, ayda bir, 3 ayda bir ya da yılda bir veya iki kez yapılabilir. Ancak periyodik ilaçlama hizmeti alınacak ilaçlama firması konusunda da dikkatli olunmalıdır. Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ya da koruma özelliği içermeyen ilaçlamalar yapan firmalar tarafından hizmet alınması hem haşerelere karşı koruma sağlamayacak hem de sağlık açısından risk oluşturacaktır. Haşere ilaçlama konusunda profesyonel şirketlerden hizmet almanızı öneriyoruz