İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kakalak

kakalak

Kakalak böceği, hamam böceğinin bir alt türüdür ve 4–5 bin türü vardır. Arktik anakaralar haricinde her yerde kakalak görülebilinir. Bu böcek yaşamak için nemli ve sıcak yerleri tercih eder. Yapısı gereği tembel olan kakalaklar, günde 20 saat yuvada dinlenirler. Kakalak sadece besin aramak için geceleri yuvadan çıkar. Kakalaklar en çok, şekerli gıdaları sever. Açıkta bulunan besinlerimiz üzerinde gezen kakalak taşıdığı mikropları besinlerimiz üzerine bırakarak bizlerin ve çocuklarımızın hastalanmasına sebep olur.

Kakalak çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Açlığa uzun süre dayanabilen kakalak , kafası kopsa bile 1 hafta yaşayabilir.1 – 2 cm büyüklüğünde olan kakalakların hamile olan dişileri 2,5 cm delikten sığabilirken, yetişkin erkekler 0,5 cm.den girebilir. Dişi kakalak, sırtında paketler halinde taşıdığı yumurtaları gittiği yerlerde bırakır. Kakalak yavruları yumurtalardan 25 – 28 gün gibi bir zamanda çıkarlar.Keratin adlı sert madde ile kaplı olan bedenleri çok dayanıklıdır.Kakalak böceğinin iskeleti bedeninin dışındadır.Kakalaklar ergin hale gelene kadar birçok kez deri değiştirirler.

Kakalak böceğinin halk arasında farklı isimleri vardır.Karafatma, Kalorifer böceği, Hamam böceği kakalağın diğer adlarıdır.Kakalakların 1 çifti yaşam süreleri boyunca 1 milyona yakın yumurta yapabilmektedir. Kakalak evrim geçirmemiş ender canlılardandır. Çok pis bir canlı olan kakalak, Verem, Mantar, Alerjik Hastalıklar, Astım, Dizanteri ve Hepatit gibi birçok hastalığı bulaştırırlar.

Kakalak ile ilgili sık sorulan sorular

1 – Kakalak ne ile beslenir?

Kakalak insanoğlunun yediği her şeyin yanında, yemediği naylon, silikon, kağıt gibi her maddeyi yiyebilir. İnsan ve hayvanları ısırmayan kakalaklar, açıkta bırakılan besinlerimizden ısırıklar alırken, salya ve dışkılarını bırakırlar. Kakalaklar açlığa 30 gün dayanıklılık gösterebilirler.

2 – Kakalaklar ile mücadele nasıl yapılır?

Kakalak mücadelesi kesinlikle ilaçlama ile yapılır. Çok hızlı üreyen kakalağın mücadelesinde her ilaç etkili değildir. Kakalak mücadelesinde bizi aramanız yeterli olacaktır, Servis ücretimiz her semtte aynı olup gayet ekonomiktir. Birçok bölgede şubemiz, servis imkânımız mevcuttur.

3 – Kakalaktan bulaşan hastalıklar

Dizanteri, Hepatit, Mantar, Verem gibi hastalıklar kakalakların mikrobunu taşıdığı hastalıkların başında gelirken, Deri Hastalıkları, Astım ve Alerjik Hastalıklar kakalak ve türlerinden bulaşabilen hastalıklardır. Kakalaklar çok pis hayvanlar olup, pislikle beslenir. Hastalık vektörü olan bu kakalaklarla ilaçlı mücadele kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

4 – Kakalak böceği ilaçlama yapılınca hemen ölür mü?

Düzgün ve uygun ilaçlama yapıldığında kakalaklar ölür. Kakalak mücadelesinde kokulu sıvı ilaçlar kullanılmalı,kakalakların görüldüğü her yere dikkatlice uygulanmalıdır. Kakalak yumurtaları hiçbir ilaçlama ile ölmez,ancak yumurtalar açıldığında 2. ilaçlama gerekir. Kakalak mücadelesindeki 2. ilaçlama 20 gün sonra yapılmalıdır.

5 – Kakalak böceğinin kaç çeşidi vardır?

5000 civarinda türe sahip olan kakalak varlığı yüzyıllar öncesine dayanır. Evrim geçirmeden günümüze kadar gelen kakalak böceğinin en bilinen türleri;karafatma, kalorifer böceği, hamam böceği, oryantal hamam böceğidir.

6 – Kakalak evlere nereden gelir?

Kakalaklar gıda ve suyun bol olduğu insanların yaşadığı alanlara yakın yaşarlar. Kanalizasyon borularından sızan sularla evlere girebilen kakalak ayrıca alışveriş poşetleri ile içeri taşınan eşyalar arasında, eski binaların olumsuz koşullarından kaynaklanan nedenlerden gelir. Kakalaklar tamir olmayan boru, kırık, çatlak, yıkık alanlar varsa üremeye devam eder.

7 – Kakalak böceği ne kadar yavru yapar?

Kakalak dişisi her yumurtlama döneminde 100 – 200 arası yumurta yapar. 1 çift erkek ve dişi kakalak ömürleri boyunca 1 milyon yumurta bırakır. Dişi kakalak ölüm anında dahi sırtında gezdirdiği yumurtaları her yere bırakmaya devam eder.

One thought on “Kakalak

  1. Hangi ilaçı kullandıysam bir türlü bitmek bilmediler son çare sizsiniz lütfen beni arayın 0536 724 50 87 beykoz ikametkah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.