İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Karınca

Dünyanın en kalabalık kolonisine sahip canlıların başında karıncalar gelir. Karıncalar türlerine bağlı olarak farklı boyda ve farklı yapıda canlılardır. Karınca böcekleri zehirsizdirler. İnsanları ve hayvanlar sokup ve ya ısırıp zehirlemezler. Karıncaların bedeni 3 kısımdan oluşur. Bu böceklerin baş kısmında bir çift antenleri vardır. Bu antenleri sayesinde hem kendi arasında iletişimi sağlar ve hem de besinlerin yerini rahatlıkla bulurlar. Karıncaların baş kısmında 1çift göz bulunur ve bu gözler birçok gözcükten oluşur. Ağız yapıları çok güçlü olan böceklerdir ve besinlerini kemirerek yerler. Bu ağızları sayesinde kendi cüssesinden daha büyük besinleri kaldırıp yuvasına taşıyabilir.

Karıncalar beslenmesi hayvanlar ve bitkiler üzerinden sağlar. Çünkü bu canlılar hem bitkisel ürünleri besin olarak kullanır hem de hayvansal atıkları ve hayvansal ürünleri besin olarak kullanır. Karıncalar genellikle yaşadığı ortamın rengine yakın bir renge sahiptirler. Bunun sebebi ise karıncalar kendini kamufle ederler ve kendisine gelen tehlikeleri algılayıp tedbirlerini alırlar. Karıncalar türlerine bağlı olarak genellikle 1-2cm kadardırlar fakat tropikal bölgelerde yaşayan türleri daha büyük yapıda olabilirler. Karıncalar kanatsız hayvanlardır sadece kraliçe karıncalarda kanat vardır. Bunlar çok uzak mesafelere kadar uçarak giderler ve besin kaynaklarına yakın bir yere yuva yaparlar. Bir karınca kolonisi içinde milyonlarca karınca yaşayabilir. Koloni içindeki her karıncanın kendisine göre bir görevi vardır. Bazı karıncalar savaşçı, bazıları işçi, bazıları çöpçü, bazı karıncalar köle, bazıları ise kraliçe olarak görev yaparlar.

Bu böcekler çok çalışkan böceklerdir günün tamamına yakınını çalışarak geçirirler. Bir karınca ortalama olarak günde 18 saat kadar çalışır. Geriyi kalan 6 saat boyunca ancak dinlenir. Karıncalar çok güçlü hayvanlardır kendi ağırlığının 50 – 60 katı kadar ağırlığındaki maddeleri dahi kaldırabilir ve taşıyabilir. Karıncaların insanlara en büyük zararları besin kaynaklarına verdiği zararlardır. Bu böcekler hem doğal ortamda hem de ev ve iş yerlerine kadar gelerek insanlara zarar verirler. Karıncalar genellikle doğal ortamlarda tahıllara, sebzelere, meyvelere ve diğer besin kaynaklarına zararlar verir. Ev ortamına gelen karıncalarda genellikle evdeki besin kaynaklarına zarar verir ve onları alıp yuvasına taşır.

Karıncaların zararlarını önlemek için mutlaka bunlardan kurtulmak gerekir. Karıncalardan kurtulmanın en ekonomik yönü ve en garantili şekli ilaçlama yapmaktır. Karınca ilaçlaması yapan şirketimiz sizleri bu zararlılardan kurtarmak için günün 24 saati boyuca hizmet vermektedir. Karınca ile mücadelede kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığından onaylı olması gerekir ve ilaçlama yapan kişilerin ilaçlama konusunda profesyonel olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.