İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kene

Kene

kene ilaçlamaKene kan emerek beslenen, insanlar için oldukça zararlı haşere türüdür. Vücut yapısı olarak sanki alttan ve üstten basılmış şekildedir. Kenelerin özelliklerinden biride, karın kısmının çok esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Kene bu özelliği sayesinde kan emdikçe şişer.  Kene canlısı kendi ağırlığının 100 katı kadar kan emebilir. Kene haşeresinin renkleri türlerine göre değişir. Fakat genellikle kahverengi ya da kızıl olan, keneler beslenmesini insan, her türlü büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile evcil havyaların üzerinden sağlarlar. Bu yüzden kene ilaçlama önem arzetmektedir.

Kene canlı dünyasında lxodoidea grubunda yar alır ve gözleri yoktur. Dünya üzerinde yüzlerce kene çeşidi vardır. Özellikle yaz aylarında çayırlıklarda, ormanlık alanlardan, hayvan ahırlarında ve piknik alanlarında sık bulunurlar. Kene üremesi yumurtlama sistemi ile olur. Dişi kene dış ortamlarda yumurtalarını çöp ve yaprakların üzerine bırakırken canlılar üzerinde hayvanların kılları arasında saklar. Kene yumurtlarından çıkan yavrular 3 bacaklı olup, belirli bir dönemden sonra pupa dönemi denilen dönemden geçerler. Pupa döneminin ardından 8 bacaklı olan yavru keneler ergin bir keneye dönüşür.  Kene bacakları üzerinde çengel biçiminde vantuzlar bulunur. Bu vantuzlar sayesinde kene deriye rahatlıkla tutunur. Ayrıca bu ayaklar, koku almaya çok duyarlı organlardır.

Son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde ve ülkemizde,  Kırım-Kongo hastalığı kene ısırması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kırsal alanlarda ve bu alanlarda yaşayan büyükbaş hayvanlar üzerinde birçok kene türü bulunmaktadır. Kene türlerinin bazıları zehirlidir, bazı türleri ise zehirsizdir. Kene ısırdığı canlının derisinden içeri, ağzında salgıladığı bir sıvıyı bırakır ve bu şekilde hastalık bulaştırır. Aynı zamanda keneler birçok büyükbaş hayvanında hastalanarak ölmesine neden olur. Son yıllarda köy ortamından, kent yaşamına taşınarak birçok insanın ölmesine neden olmaktadırlar.