İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kene Çeşitleri Nelerdir

Kene Çeşitleri Nelerdir
Kene Çeşitleri

Kene Çeşitleri Nelerdir; Kene haşeresinin dünyada yüzlerce türü bulunmaktadır. Bu kene türlerinden bazıları zehirli, bazıları ise zehirsizdir. Ülkemizde en çok rastlanan kene çeşitleri, sakırga, yavsı ve kerni gibi çeşitleri vardır. Günümüzde yaklaşık 850 kadar kene çeşidi bulunur.

Kene üstten ve alttan basık gibi görünen vücut yapısına sahip, kan emerek beslenen zararlı bir böcektir. Esnek karın yapısına sahip olan keneler kan emdikçe şişerek genişlerler. Kendi ağırlığının ortalama 100 katı kadar kan emen kenelerin renkleri genellikle kahverengi, yeşil ve kızıl’dır.

Kene insanların ve hayvanların üzerinden kan emerek beslenir. Özellikle sıcak havalarda ve yaz aylarında kırsal alanlarda, ormanlarda, çayırlarda ve piknik alanlarında yaşayan keneler, bu alanlar üzerinden geçen insan ve hayvanların üzerine yapışarak kan emen keneler hem beslenmelerini sağlıyor hem de virüs bulaştırarak canlıların hastalanmalarına neden oluyorlar. Kenelerin bazı türlerinde göz yoktur. Dünya üzerinde yüzlerce kene ilaçlama türü yaşamaktadır. Kene çoğalması yumurtlama sistemi ile gerçekleşir. Çiftleşme sonrası dişi kene yumurtalarını ormanlık alanlara ya da üzerinde bulunduğu hayvanın kıllarının arasına saklar. Yumurtadan çıkan kene yavruları ilkin 3 bacaklı olur, fakat belli bir süre sonra erginleştikçe 8 bacaklı ergin keneler haline dönüşürler. Bacaklarında bulunan vantuzlu organları sayesinde üzerine yapıştığı canlıya rahatlıkla tutunabilirler.

Kene ısırması çok tehlikeli bir durumdur. Kene ısırması sonucu pek çok ölümcül hastalık bulaşabilir. Keneler hastalıklı bir canlıdan aldıkları hastalıklı kanı bir diğer canlıya bulaştırabilir. Geçtiğimiz yıllarda dünyada ve ülkemizde birçok kişinin ölümüne neden olan Kırım- Kongo kanamalı ateşi hastalığı kene ısırması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak biçok kişinin ölümüne nden olmuştur. Özellikle ormanlık ve kırsal alanlarda yaşayan birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvanların üzerinde kene yaşamaktadır. Kenelerin türlerine göre zararlı ya da zararsız çeşitleri vardır. Bu nedenle vücudunuzda kene görülmesi durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurup, kenenin deriden çıkarılmasını sağlamak gereklidir. Kene ilaçlama kesinlikle uzman kişiler olmadan deriden çıkarılmamalıdır.

Tarla ve bahçe gibi ekili alanlardan kene haşeresinden şikayetçi iseniz, ilaçlama şirketlerine kene ilaçlaması yaptırmak gereklidir. Kene ilaçlama uzman ve deneyimli ayrıca sağlık bakanlığı ruhsatlı ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır. Kene ilaçlama hakkında flash ilaçlama şirketimizden günün her saati bilgi alabilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Kene eklem bacaklılardan olan bir türdür. Görünüşleri ve büyüklükleri 100den fazladır. Diğer eklem bacaklılara göre çok daha zehirlidir.