İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kertenkele

kertenkele

Kertenkele türüne bağlı olarak farklı özellikler gösteren ve genellikle sürüngen hayvanlar içinde incelenen bir hayvandır. Yalnız bu sürüngen ailesinin birçok üyesinin ayakları vardır ve hareketlerini bunlar ile sağlarlar. Çok az türlerinde ayak organları yoktur ve genel görünüm bakımından yılana benzer fakat yılan değildir. Kertenkele haşeresinin boyu ve yapısı türüne bağlı olarak değişir. Bazı türler birkaç cm iken bazı türlerinin boyu metrelerce olabilir. Dünyanın her ülkesinde bulunan kertenkelenin 3000’den fazla türü bulunmaktadır. Kertenkele canlısının ayaklarında 5 adet parmak bulunur ve parmakları üzerinde sert tırnaklar bulunur.

Kertenkele bu sayede çok yüksek ağaçlara tırmanabilir. Kertenkele zararlısının derisi pullu bir yapıdadır. Bu canlıların derileri çok sağlam bir yapıdadır. Kertenkele canlısının gözleri ve göz kapakları genellikle oynak bir şekildedir. Diğer haşerelerde ise buna pek rastlanmaz. Kertenkele yaşadığı ortama bağlı olarak farklı renklerde olabilir. Buda kertenkelenin bulunduğu ortama adapte olmasını sağlar ve kendini bu şekilde dış etkilerden korur. Bazı türlerinde ise anlık renk değiştirme özelliği gösterebilir. Kertenkele türleri sadece karada değil suda yaşayan türleri de vardır fakat bunlar sürekli su içinde durmazlar.

Genellikle yuvaları su akarlarına yakın olur ve beslenmesini sudaki böcek, balık yavruları ve balık yumurtaları ile yapmaktadırlar. Kertenkele beslenmesinde hem ufak böcek türlerini yerler hem de bitkisel olarak beslenir. Kertenkelenin bazı türleri yılan haşeresi gibi zehirlidir. Birçok türü de zehirsizdir.  Genellikle doğal ortamlarda yaşarlar insanların yaşam alanlarına çok nadir olarak gelirler. Yağmurlu havalarda yuvaları su altında kalan bu canlılar yuvalarından çıkıp insanların yaşam alanlarına kadar gelip insanları rahatsız ederler. Kertenkele canlısına doğal ortamda bir yerde  rastlamak mümkündür.

Kertenkele; ormanda, bağ ve bahçelerde, dağda, bayırda, kırsal alanlarda, çayırda, ekinler arasında, çölde, suda ve hatta havada bile bu canlılar ile karşılaşmak mümkündür. Kertenkelede canlısında olup ta diğer canlılarda olmayan bir özellik vardır. Kertenkele canlısında jenerasyon denen bir olay vardır. Bu canlıların kuyrukları koptuğu zaman kendini yenileyebilir ve yeni bir kuyruk çıkar. İnsanların sıklıkla karşılaştıkları bazı kerten kele türleri aşağıdaki gibidir.
1 – Dev kertenkele
2 – Bukalemunlar
3 – Yaşlı iguana
4 – Zehirli kertenkeleler
5 – Yılansı kertenkeleler
6 – Geko kertenkeleler
7 – Yeşil iguana
8 – Kelerler
9 – Dev kertenkeleler
10 – Bazilikler

Kertenkele türleri çiftleştikten sonra türlerine bağlı olarak bazıları yumurtalarını dış ortama bırakır bazılarının ise yumurtaları vücudu içinde gelişir ve dış ortama canlı yavru olarak çıkar. Kertenkelenin insanlara en çok zararı besin kaynaklarını kemirerek yemesi ve insanları ısırmasıdır. Kertenkele zararlısından kurtulmak için mutlaka bunlarla mücadele etmek gerekir. Kertenkele ile mücadele için her daim bizlere ulaşabilirsiniz. Kertenkele ile mücadeleyi kesinlikle ferdi olarak yapmayın ve ilaçlama bilgisi olmayan kişilere ilaçlama yaptırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.