İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Belirtileri

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Belirtileri ; kas ağrısı, ani başlayan baş ağrısı, vücutta kırgınlık, halsizlik ve iştahsızlık ile başlar. Zamanla bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal görülebilir.  Kırım-Kongo Kanamalı hastalığı belirtileri, vücut virüsü aldıktan itibaren genellikle 1 ile 3 günde ortaya çıkar.

Kırım- Kongo hastalığına yakalanan kişilerde ilk günde gözüken belirtiler;

Kene tarafından ısırılan kişiler Kırım-Kongo hastalığına yakalandıklarında, ilk gün yüzde ve göğüste kızarmalar ile başlayan hastalık gözlerde kanlanmalar ile devam eder. Ayrıca göğüs ve karın bölgesinde başlayan küçük kanamalar, kısa bir süre sonra tüm vücuda yayılır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunmanın yolları;

Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığından korunmanın yolları, öncelikle evlerde beslenen hayvanlar yada ahırlarda ve kümeslerde beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan kene haşeresini arındırmaktır. Hayvan barınakları ve kümesleri ilaçlanmalı ve sık sık kontrolleri yapılmalıdır. Kene ısırmasına maruz kalan kişi ve hayvanlara çıplak el ile temas edilmemeli, kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında ormanlıklarda, çayırlıklarda ve piknik alanlarında, pantolon paçaları çorap içine sokulmalı ya da çizme giyilmelidir. Ayrıca bu alanları terk ettiğimiz anda tüm vücut çıplak kalacak şekilde soyunup, kene haşeresinin vücutta olup, olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Eğer vücutta kene fark edildi ise, kesinlikle el ile temas edilmemeli, koparılmamalı ve acilen sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

One thought on “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Belirtileri

Comments are closed.