İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kırkayak ile Çıyan Arasındaki Farklar

kırkayak ilaçlama

Kırkayak ile çıyan arasındaki farklar

Kırkayak ve çıyan, vücutları çok sayıda halkadan meydana gelen, belirgin bir baş ve çok sayıda ayakları bulunan eklembacaklılardır. İnsanlar arasında kırkayak ve çıyan çok karıştırılır. Görünüş olarak birbirlerine çok benzeyen kırkayak ve çıyan arasındaki farklar şöyledir;

  • Kırkayağın vücut bölmesinde iki çift bacak bulunurken, çıyanda tek çift bacak çıkar.
  • Kırkayak çok yavaş hareket eder, çıyan daha hızlıdır.
  • Kırkayak baharda yumurtadan yeni çıktığı dönemde, soğuk ve yağışlı havada ortamda görülürken, çıyan aşırı kuru ve ılıman havalarda, evlerin çatlaklarına ve kuytu köşelere gizlenir.
  • Kırkayak küçük böcek ve bitkilerle beslenir, hem otçul hem de etçildir. Çıyan ise etçil beslenir.
  • Kırkayak, çıyana göre daha az zehre sahiptir. Tehlike anında kıvrılarak ölü taklidi yapar, bu esnada cildinden alerjen salgılanan kırkayak, ezilmesi halinde alerjik reaksiyonlara yol açar.  Çıyan son derece zehirli olup, sokması halinde sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Kırkayak, çıyana göre çok daha fazla sayıda yumurta bırakır.

Çıyan ve kırkayak ikisi de tehlike anında sokma yetisine sahip canlılar olup, sakınmak gerekir. Ortamınızda kırkayak ve çıyan gördüğünüzde kesinlikle kişisel müdahalede bulunmadan ilaçlama şirketlerinden yardım almanız gerekir. İlaçlama servisimiz,  kırkayak ilaçlama ve çıyan ilaçlama da sizlere %100 garantili ve etkili ilaçlama hizmeti sunmaktadır.