İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kırkayak

kırkayak ilaçlamaKırkayak omurgasız bir hayvan olup vücudu ince uzun bir yapıdadır. Vücudu üzerinde çok sayıda ayakları bulunur. Bu canlılar üzerinde 150 – 200 kadar ayak bulunur. Kırkayağın vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Kırk ayak görünüş olarak çiyana benzer fakat bazı özellikleri ile çiyandan ayrılır. Bu böceklerin baş kısmında bir çit antenleri bulunur ve vücudu üzerinde birçok algılayıcı dokular bulunur.
Kırkayağın boyu türüne ve yaşadığı yere göre değişir. Ülkemizde yaşayan kırkayaklar 5-8cm kadarken tropikal bölgelerde yaşayan kırkayaklar ise daha büyük yapıda olabilirler. Genellikle zehirli olan bir haşere türüdür. Beslenmesini genellikle zehirlediği haşere ve bitkilerden sağlar. Kırkayak beslenirken etrafta böcek ve haşere var ise önce sinsice onlara sokulur ve ısırarak etkisiz hale getirir.

Daha sonra etkisiz hale gelen bu canlılardan beslenir. Bazı türleri de beslenmesinde bitkisel besinleri kullanır. Meyve ve sebze fidelerinin yeni filizlenmiş sürgülerini kemirerek yer ve beslenir. Kırkayak doğal ortamda birçok alanda olabildiği gibi ev eve iş yerlerinde ise genellikle nemli ve rutubetli yerlerde yaşar. Çünkü ufak böcekler nemli ve rutubetli yerlerde yaşarlar ve buralarda gizlenirler. Kırkayak haşeresi türüne bağlı olarak farklı renklere sahip olabilir bu haşereye genellikle şu renklerde rastlanılır; kırmızı kırk ayak, siyah kırkayak, kahverengi veya karışık renkli olabilir. Bu zararlı haşerelerin yuvaları toprak altında olduğu için yağmurlu havalarda su ile yuvaları dolar ve bu haşereler yuvalarından çıkıp ya yüksek bir yere çıkar ya da insanların evlerine kadar gelip evlere yerleşir.

Kırkayak haşeresi beslenmesini tamamladıktan sonra çiftleşir ve çoğalır. Bu haşereler bir defasın 100’e yakın yumurta bırakır. Ev ve iş yerlerinde kırk ayak haşeresi varsa mutlaka en kısa zanda önlem alıp bunlardan kurtulmak gerekir. Kırkayak haşeresinden kurtulmanın en güzel yolu haşere ilaçlaması yapmaktır. Kırkayak ilaçlaması için mutlaka sıvı ilaçlar kullanılmalı. Kesinlikle jel ve benzeri bu canlılar için kullanılmaz. İlaçlama yapan elemanların mutlaka eğitimli olması gerekir. İlaçlama servisi olarak kullandığımız tüm ilaçlarımız sağlık bakanlığından onaylıdır. Uygulama yapılan ilaçlar şirketimiz bünyesindeki ziraat mühendisleri kontrolünde özel olarak hazırlanmaktadır. Ferdi olarak yapılan ilaçlamalarda sonuç almak çok zordur. Bu nedenle profesyonel böcek ilaçlama şirketleri ile çalışmak en doğrusudur.

One thought on “Kırkayak

Comments are closed.