İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Oryantal Hamam Böceği

Oryantal Hamam Böceği

Oryantal Hamam BöceğiOryantal hamam böceğini siyah renkli bir hamam böceği türüdür. Halk arasında kara böcek veya kara Fatma olarak adlandırılır. Bu böceklerin büyüklüğü 1–1,5cm civarındadır. Bu böceklerde erkek olanlarda sert kabuktan oluşan 1 adet kanata benzer kabuk bulunurken dişi olanlarda bu yoktur. Oryantal hamam böceği uçmaz fakat çok hızlı hareket eder. Bu böceğin baş kısmında 1 çift anten bulunur ve bedeninde toplamda 6 adet ayak bulunur. Bu böcekler çok pistir ve ortamda buldukları her türlü besin maddesini yerler.

Oryantal hamam böcekleri çok hızlı hareket eder bu sayede bir gecede km lerce yol alabilirler. Bu böcekler genellikle ev ve yaşam alanlarına gelerek nemli yerlere yerleşirler. Ev ortamında en çok mutfak, banyo, tuvalet ve tezgâh içlerinde rastlanılır. Hamam böcekleri genellikle geceleri aktif olurlar ve bu nedenle gündüzleri bu böceklere pek rastlanmaz. Bu zararlılara geceleri daha çok rastlanılır. Çünkü beslenmesini ve yer değiştirmesini hep geceleri yapar. Yani geceleri aktif gündüzleri ise pasif olan böceklerdir. Hamam böcekleri bir yıl içinde birkaç defa kabuk değiştirebilir. Bu kabuk değişimi ve yeni kabuğa bürünme genellikle aynı gün içinde olur. Bu böceklerde diğer böcekler gibi yumurta bırakma yöntemi ile çoğalırlar. Ortalama olarak bir yıl içinde 8 – 10 defa ürer ve her üremede 300 – 350 civarında yumurta bırakır. Hamam böceği yumurtalarını genellikle 20 – 30 adet yumurtayı paket yapar ve bu paketleri bulunduğu ortama dağınık bırakır. Genellikle ortama bırakılan yumurtalar 18 gün içinde açılır ve yavrular çıkar. Hamam böcekleri ev de genellikle açık bırakılan yemek, sebze, meyve ve benzeri gıdalardan tüketir. Bu böceklerin yediği besinler üzerinde kalan salya, dışkı ve ya besinler üzerine bırakılan yumurtalar ile insanlara birçok hastalık ve mikrop bulaşır.

Günümüzde yaşanan gıda zehirlenmelerinin %80 ni bu böcekler yüzündendir. Hamam böcekleri insanlara birçok hastalık bulaştırdıkları için mutlaka bunlarla mücadele etmek gerekir. Hamam böceği ile mücadele etmek için mutlaka uzman bir firmadan destek ve yardım almak şarttır. Bu böceklerden kurtulmak ve bu böcekler ile mücadelede en önemli yöntem ilaçlama yöntemidir. Hamam böceği için hem sıvı ilaçlar kullanılır hem de jel ve benzeri ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar uygulanırken kesinlikle uzman kişiler tarafından destek alınarak yapılmalı. Ferdi olarak yapılan ilaçlamalarda kesin sonuç almak mümkün değildir.