İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Sivrisinek

sivrisinek-bocek-ilaclamaSivrisinek küçük yapılı ve kanatlı olan bir böcek türüdür. Sinek ailesi içinde incelenen bu böcekler adını ağzındaki sivri iğnesinden alır. Sivri sinek yapı olarak çok küçük yapılıdır ve boyu birkaç mm kadardır. Tropikal bölgelerde daha büyük yapılı olan türleri vardır. Sivrisineklerin ayakları çok uzun bir şekildedir ve çoğu zaman bedeninden daha uzun bir yapıdadır. Bu böceklerin baş kısmında 1 çift anteni bulunur ve bu sayede hem nemin yerini tespit eder hem de besinin yerini rahatlıkla bulur. Bu sinekler beslenmesini sebze ve meyvelerden sağlar. Besin olarak bunların özünü ve suyunu çekerek beslenir.

Sivrisinek haşeresi sıcaklığı ve nemi sever. Bu bakımdan ilkbahar mevsiminde aktif olurlar ve sonbahar mevsimine kadar oldukça aktif olurlar. Bu haşereler insanlara ve hayvanlara aynı zamanda çok tehlikeli olan birçok hastalığı bulaştırır. İnsanlar ve hayvanlardan kan emdiği zaman bünyesindeki mikropları insanlara enjekte eder. Çünkü insan haricinde birçok hayvandan da kan emdiği için bu canlıların vücudundaki mikropları ve hastalıkları bünyesine alır ve insanları ısırdığı zaman insanlara bulaştırmış olur.

Genellikle bu sinekler akşam saatlerinden sabaha kadar aktif olup gün ortasında ise pasif olup dinlenirler.Sivrisinekler kan emdikten sonra nemli ve sulu alanlara yumurta bırakmaya çekilir. Bir sivrisinek ortalama olarak 500’e yakın yumurta bırakır. Sivrisinekler tarafından insanlara bulaşan belli başlı hastalıklardan bazıları şunlardır.

  • Grip virüsü
  • Ateşli hastalıklar
  • Sıtma hastalığı
  • Beyin iltihabı
  • Fil hastalığı
  • Sarıhumma
  • Nil humması

Sivrisinekler insanlara bu hastalıkları ve mikropları bulaştırdığı için mutlak süratle bunlarla mücadele etmek gerekir. Sivrisinek ile mücadele etmek ve bunları yok etmek için en ekonomik ve en garantili yöntem ilaçlama yöntemidir. Sivrisinek ilaçlaması diğer böceklerden farklıdır. Bu böceklerin ilaçlaması belli zamanlarda yapılır. Sivrinsek haşeresi genellikle ya akşamüstü ya da sabah erken saatlerinde ilaçlanmalı. İlaçlama farklı şekillerde uygulanır. Bu uygulama ya sıvı ilaçları püskürtme yöntemi ile kullanılır ya da boyama yöntemi kullanılır. İlaçlama yaparken mutlaka şuna dikkat etmek gerekir. İlaçlama yapan kişilerin mutlaka ilaçlama eğitimi almış kişilerin olmasına dikkat etmek gerekir. İlaçlama bilgisi olmayan kişilere ilaçlama yaptırmak doğru değildir. Bu hem size hem de çevrenize zarar verir.